آب و خداشناسی

در قرآن کریم آیات بسیاری در رابطه با خداشناسی از طریق علم وجود دارد. خداوند مکرراً به اجزای طبیعت اشاره می‌کند و هر کدام را آیه و نشانه‌ای از وجود خود می‌داند. از بزرگ‌ترین موجود کره زمین گرفته تا ریزترین ذره همه و همه را دلایل قابل توجهی می‌داند برای کسانی که در مورد نشانه‌های خدا فکر می‌کنند. بنابراین ما با ذکر آیاتی چند از قرآن کریم و با استفاده از روش ذکر شده در بالا در مورد خداشناسی علمی، قسمت‌هایی که مربوط به آب می‌شوند را مورد بحث قرار می‌دهیم. از جمله قسمت‌هایی از قرآن که خداوند متعال در مورد آب صحبت می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

اشکال بارندگی (باران ـ برف ـ تگرگ): نور/ 43، مؤمنون/18، فرقان/48، شوری/28، زخرف/11، زمر/ 21 اهمیت چرخه آب: فرقان/49، اعراف/57، سجده/27، زمر/21، مؤمنون/18

اشکال بارندگی:

باران آشناترین نوع بارش است که نتیجه مستقیم قطرات کوچک آب در ابرهاست که در نتیجه به هم پیوست، رشد کرده و به اندازه‌ای می‌رسند که اثر شناور بودن هوا را خنثی می‌کنند و بر زمین فرود می‌آیند. قرآن کریم می‌فرماید:

" الم تر ان الله یجزی سحابا ثم یؤلف بینه ثم یجعله رکاما فتری الودق یخرج من خلاله ... "

آیا ندیدی که خداوند به حرکت در آورد ابرها را سپس آن‌ها را به هم پیوند داد سپس آن‌ها را انبوه و متراکم نمود. سپس می‌بینی که قطرات باران از میان ابر فرو ریزد.

 

قطع نظر از اندازه قطرات در ابر، اندازه آن‌ها تا رسیدن به زمین به دو عامل بستگی دارد:

◄ میزان تبخیر آب در هر قطره در هنگام فرود به زمین

◄ اثر اصطکاکی هوا در قطره که اگر هوا آرام باشد اصطکاک محدود است، باران خفیف به سختی به سطح زمین می‌رسد و گاهی قبل از رسیدن به زمین تبخیر می‌شود که به آن غبار می‌گویند. 

برف

یکی دیگر از اشکال بارندگی است که به سبب تراکم بخار آب بر ذرات ریز غبار موجود در جو تشکیل می‌گردد. بدین‌گونه که بخار آب بی‌آنکه مایع شود مستقیماً منجمد می‌گردد به جهت اینکه درجه حرارت زیر نقطه انجماد است.  

تگرگ

تگرگ حاصل حرکات قائم و شدید قطرات باران است که در توفان‌های رعد و برق مشاهده می‌گردد. تگرگ از ابرهایی به نام «کومولونیمبوس» به وجود می‌آید. شکل ظاهری این ابر به شکل برج عظیمی سر به آسمان کشیده تشکیل می‌گردد. در موقع نزدیک شدن این ابرها فشار هوا افت ناگهانی پیدا می‌کند و شدت باد در پایین‌ترین قسمت بسیار زیاد است. ملاحظه می‌شود این ابرها از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به کوه دارند به همین دلیل یکی از دانشمندان روسی از این ابرها با عبارت کوه‌های ابری یا کوه‌های برفی یاد کرده است. آیه شریفه ذیل مطلب فوق را کاملاً تأیید می‌کند و می‌فرماید:

 

.. و ینزل من السماء من جبال فیها من برد ...

 

.. و از کوه‌های آسمان تگرگ فرو بارد ...

   

اهمیت چرخه آب:

آب در طبیعت دائماً در حال گردش است و پیوسته بین اقیانوس‌ها، هوا, کره و خشکی‌ها در حال حرکت می‌باشد. سیر گردش آب در طبیعت را اصطلاحاً چرخه آب‌شناسی یا به طور ساده چرخه آب می‌خوانند. این چرخه آغاز و پایانی ندارد و در آن فرآیندهای بسیاری به طور پیوسته روی می‌دهد.

قرآن در این زمینه می‌فرماید:

و انزلنا من السماء ماء

و ما نازل کردیم از آسمان آب را به اندازه ای معین

و هو الذی انزل من السماء ماء فاخرجنا به نبات کل شئ فاخرجنا منه خضراً نخرج منه حباً متراکباً ...

 

اوست که نازل کرد از آسمان باران را تا هر گیاه را بدان برویانیم و سبزه‌ها و دانه‌هایی بر روی هم چیده شده پدید آوریم.

 

"و انزلنا من‌السماء ماء بقدر فاسکناه فی‌الارض و انا علی ذهاب به لقادرون"

و نازل کردیم از آسمان باران را به اندازه‌ای معین و آن را در زمین ساکن کردیم و ما بر نابود ساختن آن نیز قادریم.

 

" الم تر ان الم انزل من السماء ماء فسلکه ینابیع فی الارض ..."

آیا ندیدی که همانا خداوند نازل کرد از آسمان آب را سپس پدید آورد چشمه‌هایی در زمین ... .

"اولم یرو انا نسوق الله الماء الی الارض الجرز فنخرج به زرعا تأکل منه انعامهم و انفسهم افلا یبصرون "

آیا ندیدید که ما آب باران را به سوی زمین‌های خشک و بی آب وگیاه می‌بریم تا حاصلی برویانیم که مردم و چهار پایان از آن بخورند. آیا پس دیده بصیرت نمی‌گشایید؟

بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 35
امروز 163
دیروز 1960
ماه جاری 26367
سال جاری 155080
از ابتدا 1691068
صفحه جاری 2170

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 19 شهریور 1397 ساعت 11:46
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.