نمایندگان انجمن‌های مردم نهاد کردستان از تصفیه‌خانه آب شهر سنندج بازدید کردند
سه‌شنبه، 9 بهمن 1397

اعضای سازمان‌های مردم نهاد حوزه آب و زیست محیطی استان کردستان ضمن بازدید از مجتمع تصفیه‌خانه آب شهر سنندج از پاسخ‌گویی، شفاف‌سازی و فعالیت‌های انجام شده توسط شرکت آبفا در این تصفیه‌خانه ابراز رضایت و اعلام کردند نسبت به سلامت و بهداشت آب شرب شهر سنندج قانع شده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، در جریان این بازدید که روز سه‌شنبه نهم بهمن ماه انجام شد، اعضای سازمان‌های مردم نهاد با فرآیند تصفیه آب خام به آب شرب سالم و مراحل انتقال آن آشنا شدند و کارشناسان شرکت آبفا استان نیز توضحیات لازم را ارائه دادند.

در این بازدید، فرهاد معاون بهره‌برداری شرکت آبفا کردستان با اشاره به مصرف سالیانه 50 میلیون مترمکعب آب در شهر سنندج اظهار کرد: مجتمع تصفیه‌خانه آب شهر سنندج شامل دو تصفیه‌خانه است که تصفیه‌خانه شماره یک در سال 1362 با ظرفیت 730 لیتر در ثانیه به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: با توجه به افزایش جمعیت این شهر نیاز به افزایش ظرفیت تأمین آب وجود داشت که این امر منجر به برنامه‌ریزی برای ایجاد تصفیه‌خانه شماره 2 شد و در نهایت در سال 1395 تصفیه‌خانه شماره 2 نیز وارد مدار گردید.

فرهاد خاطرنشان کرد: با این اقدام، در حال حاضر ظرفیت تأمین آب در شهر سنندج به 1500 لیتر در ثانیه رسیده است که این موضوع نشان‌دهنده تلاش‌های گسترده شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان برای خدمات‌رسانی به شهروندان است.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای اصلاح برخی ذهنیت‌ها در خصوص آب در جامعه تصریح کرد: شرکت آبفا کردستان آمادگی هرگونه همکاری با سمن‌ها و ان‌جی‌اوها برای شفاف‌سازی در زمینه کیفیت و سلامت آب شرب شهر سنندج و سایر شهرهای استان و اصلاح بعضی دیدگاه‌های منفی و شایعات را دارد.

معاون شرکت آبفا استان در خصوص مسئله ورود فاضلاب روستای سراب قامیش به سد قشلاق سنندج با اشاره به تخصیص 5 میلیاردر یال برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب سراب قامیش تأکید کرد: ورود آب‌های سطحی و فاضلاب نقاط بالادست به سدها در تمام نقاط دنیا وجود دارد و این موضوعی طبیعی است، چراکه با وجود تصفیه‌خانه‌های آب خروجی آب در نهایت یک آب شرب سالم و بهداشتی است.

فرهاد ادامه داد: این موضوع در تصفیه‌خانه آب شهر سنندج نیز وجود دارد و آب نهایی خروجی از تصفیه‌خانه کاملا مطمئن و بهداشتی است؛ چراکه تمام فرآیندهای لازم برای تصفیه در آن انجام می‌گیرد و مرتبا توسط آزمایشگاه‌های به روز و مجهز که در کشور کم‌نظیر است، پایش می‌شود.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های نطارتی مانند علوم پزشکی و بهداشت سنندج مرتبا آب شهر سنندج را نمونه‌گیری و پایش می‌کنند، اطمینان خاطر داد آب شرب شهر سنندج کاملا سالم و بهداشتی است و تصفیه‌خانه آب شهر سنندج دارای تمام امکانات و تجهیزات برای تأمین آب مطلوب و باکیفیت می‌باشد.

معاون بهره‌برداری آبفا کردستان پیرامون یکی از مسائل مطرح شده توسط این سمن‌ها در مورد مسئله آب‌های سطحی و برگشت فاضلاب در برخی نقاط شهری گفت: طبق قانون جمع‌آوری آب‌های سطحی بر عهده شهرداری است، البته با توجه به نوع زیرساخت‌های شهری در حال حاضر اصلاح این شبکه‌ها برای شهرداری نیز هزینه سرسام‌آوری دارد.

وی با یادآوری اینکه طی سال‌های اخیر مسئولیت تأمین خدمات آب و فاضلاب نواحی منفصل شهری به شرکت آبفا واگذار شد، افزود: متأسفانه در منطقه‌ای مانند نایسر سنندج بیش از 70 درصد پرت آب به دلیل انشعابات غیرمجاز وجود دارد که از سازمان‌های مردم نهاد درخواست داریم در راستای اقناع شهروندان این نقاط به تبدیل انشعابات خود به مجاز، شرکت آبفا را یاری دهند.

فرهاد افزود: شبکه‌های فاضلاب توانایی محدود و مشخصی برای ورود آب‌های سطحی را دارند و اگر بیش از ظرفیت آن‌ها به این شبکه‌ها آب‌های سطحی و فاضلاب وارد شود، موجب برگشت فاضلاب می‌شود.

وی در خصوص ترمیم معابر پس از حفاری توسط آبفا نیز گفت: طبق توافقاتی که با شهرداری انجام شده، انجام حفاری با هماهنگی شهرداری است و شهرداری پس از پایان عملیات اصلاح شبکه‌های آب و فاضلاب با دریافت هزینه این کار از آبفا، اقدام به ترمیم حفاری‌ها می‌کند.

شریفی مدیر روابط عمومی آبفا کردستان نیز در این بازدید گفت: ما اعتقاد داریم سمن‌ها تهدید نیستند، بلکه آن‌ها را فرصتی می‌دانیم تا مسائلی که در جامعه در حوزه آب و فاضلاب مطرح است را به شرکت آبفا منعکس کنند و در واقع به عنوان پل ارتباطی میان دستگاه‌ها و مردم عمل کنند.

مدیر روابط عمومی آبفا استان خاطرنشان کرد: در راستای افزایش شناخت مردم از فرآیند تصفیه آب، و شفاف‌سازی، گروه‌های مرجع (اهالی رسانه، روحانیون و ..) و نیز اقشار مختلف چون دانش‌آموزان و دانشجویان به طور مستمر در تصفیه‌خانه آب حضور می‌یابند.  

اعضای ان‌جی‌اوها و سازمان‌های مردم نهاد حاضر در این بازدید نیز ضمن تأکید بر لزوم اعتمادسازی بیشتر توسط شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان خواستار استفاده گسترد‌تر از ظرفیت رسانه‌ای در جامعه همچون صداوسیما، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات محیطی شدند.

آنها با بیان اینکه پرسش‌گری از سازمان‌های دولتی حق مردم است، از پاسخ‌گویی، شفاف‌سازی و فعالیت‌های انجام شده توسط شرکت آبفا در تصفیه‌خانه آب شهر سنندج ابراز رضایت کردند و از تلاش برای انتقال این عملکردها در جامعه خبر دادند.

در پایان این بازدید مقرر شد شرکت آبفا با گسترده تر کردن دامنه آموزش‌های خود، جلسات مستمری را با سمن‌های فعال این حوزه داشته باشد.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نویسنده: کیوان قاسمی
منبع: روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان
بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 34
امروز 156
دیروز 1960
ماه جاری 26358
سال جاری 155066
از ابتدا 1691067
صفحه جاری 221

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1397 ساعت 11:14
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.