کلیات
درباره استان
استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های کشور با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 400 هزار نفر در شمال غربی کشور واقع شده که از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و بخشی از زنجان، از شرق به استان همدان  و بخش دیگری از زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه، و از غرب به کشور عراق محدود می‌گردد. این استان در مساحتی حدود 28 هزار و 235 کیلومتر مربع دارای آب و هوایی معتدل سرد و کوهستانی است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1386، استان کردستان دارای 10 شهرستان، 23 شهر، 23 بخش، 78 دهستان، و 1767  آبادی می‌باشد. بانه، بیجار، دیواندره، دهگلان، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، و مریوان شهرستان‌های این استان هستند.
 
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل نبود امکانات، اکثر ساکنین روستاها و شهرهای کوچک به مرکز استان مهاجرت کردند. با پیروزی انقلاب اسلامی، شدت مهاجرت‌ها کمتر شد و بسیاری از شهرهای کوچک نیز توسعه یافتند. در حال حاضر بیش از 915000 نفر از جمعیت استان در 21 شهر زندگی می‌کنند. رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی به همراه خود نیازهای جدید را در حوزه مدنیت مطرح نموده است. دسترسی به آب سالم و بهداشتی و دفع  اصولی فاضلاب که نقش اساسی در حفظ سلامتی فردی و اجتماعی جوامع دارد از جمله این نیازهاست. بر این اساس شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در سال 1371 با هدف ایجاد و بهره‌برداری از تأسیسات مربوط به تصفیه، انتقال، ذخیره، و توزیع آب، همچنین، جمع‌آوری، انتقال، و تصفیه بهداشتی فاضلاب در محدوده قانونی شهرهای استان به مرکزیت سنندج تأسیس گردید.
 
درباره شرکت آبفا
در حال حاضر جمعیتی بالغ بر 915000 نفر در 21 شهر استان (شامل شهرهای سنندج، سقز، قروه، مریوان، بانه، بیجار، کامیاران، دیواندره، دهگلان، سریش‌آباد، سروآباد، دلبران، دزج، بوئین، کانی‌سور، آرمرده، صاحب، شویشه، زرینه اوباتو، حسن‌آباد یاسوکند، و موچش) در قالب 186000 فقره انشعاب آب، 178000 فقره انشعاب فاضلاب، 3152 کیلومتر کل شبکه آب، 1117 کیلومتر طول شبکه جمع‌آوری فاضلاب و خط انتقال، یک واحد تصفیه‌خانه فاضلاب، 4 واحد تصفیه‌خانه آب، 112 حلقه چاه فعال، 13 واحد آزمایشگاه آب، 2 واحد آزمایشگاه فاضلاب از خدمات شرکت بهره‌مند می‌باشند.
 
اهداف شرکت
برای شرکت آب و فاضلاب استان کردستان در اساسنامه آن اهدافی به شرح ذیل تعیین شده تا در راستای رسالت خدماتی خود نسبت به بهره‌برداری از تأسیسات تأمین، تقسیم، و توزیع آب شهری، و جمع‌آوری، دفع و تصفیه فاضلاب فعالیت نماید:
  • بهره‌برداری از شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب، تصفیه‌خانه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ مربوطه
  • بهره‌برداری از تأسیسات مرتبط با تأمین و توزیع آب شهری بعد از آبگیر نظیر تصفیه‌خانه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، خطوط انتقال، منابع، چاه‌ها، سیستم‌های کنترل و شبکه‌های توزیع
  • اجرای شبکه‌های مربوط به توزیع آب شهری
  • اجرای طرح‌های جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب
  • سرمایه‌گذاری و مشارکت در مؤسسات و شرکت‌هایی که با اهداف و وظایف شرکت مرتبط باشد به منظور ارتقاء کیفی و کمی فعالیت‌های شرکت
  • انجام امور تحقیقاتی، آموزشی در راستای اهداف شرکت و هماهنگ با برنامه‌ریزی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
 
در این راستا شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان طی چند سال اخیر با پرداختن به امور زیربنایی توانسته است قدم‌های مؤثری را در جهت ارائه خدمات مطلوب به شهروندان بردارد و با تحول شگرفی که در شاخه‌های مختلف به منظور تحقق اهداف سازمانی ایجاد کرده است. به جرأت می‌توان اذعان نمود که این شرکت با اقدامات انجام گرفته در میان شرکت‌های آب و فاضلاب کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
 
شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان به عنوان متولی تأمین آب بهداشتی و جمع‌آوری و دفع بهداشتی پساب‌های خانگی و در جهت دستیابی به اهداف خود که تأمین رضایت مشتری در رأس آنها قرار گرفته است در مدت زمان تشکیل و تأسیس با بهره‌گیری صحیح از کارکنان پویا و پرتلاش توانسته است خدمات شایسته‌ای را به مشتریان و مشترکین خود در استان ارائه نماید.
 
شرح وظایف کلی شرکت
ایجاد تاسیسات تقسیم و توزیع آب شهری و ایجاد تاسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب همچنین بهره‌برداری از تاسیسات تامین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شهری و تاسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب می‌باشد.
 
موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه
ایجاد تاسیسات تقسیم و توزیع آب شهری و روستائی وایجاد تاسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب همچنین بهره‌برداری از تاسیسات تامین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شهری و روستائی و تاسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب

گستره فعالیت شرکت (جغرافیایی)
مرکز اصلی شرکت شهر سنندج و حوزه خدماتی آن محدوده قانونی استان کردستان می‌باشد.
 
 
 
بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 36
امروز 865
دیروز 1785
ماه جاری 30327
سال جاری 213072
از ابتدا 1748985
صفحه جاری 9106

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 1 مهر 1397 ساعت 13:47
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.